21 listopadu 2024

Žumpa nebo čistička?

Každý, kdo chce stavět v menších vsích nebo dál od města, kde není zavedena splašková kanalizace, je postaven před dilema vybrat si, jak bude nakládat s odpadní vodou. Možností není mnoho, tedy těch legálních, v současné době s omezeními platnými změnou stavebního zákona zůstaly pouze dvě. Můžete si vybudovat jímku pro sběr splaškové vody, kterou musíte jednou za čas nechat vyvézt, nebo si pořídíte domácí čistírnu odpadních vod. To však není vůbec nic jednoduchého. Nechat ji zahrnout do projektové dokumentace je snadné, ovšem vysvětlit stavebnímu úřadu, že je nesmysl vyvážet žumpu každý měsíc a zaplatit za to několik tisíc, to už je těžší.

 

Přitom myšlenka domácí čističky je ve své podstatě geniální. Domovní čistírna odpadních vod funguje tak, že odpadní vodu pročistí, takže vyčištěnou vodu lze po dočištění např. kořenovou čističkou použít na zalévání nebo jako zdroj vody pro zahradní jezírko. Čistírna pracuje na principu cyklického provozu. Splašková voda je vháněna do čistírny gravitačním spádem, na odtoku je odčerpávána. Skládá se z polypropylenové nádrže, která může být umístěna nad i pod terénem, stačí betonový základ, cementový obsyp a můžete mít čistírnu odpadních vod na zahradě i vy.

 

Čistírna odpadních vod významným způsobem šetří životní prostředí, už nemusíte na zalévání používat pitnou vodu z kohoutku, jednoduše použijete vodu vyčištěnou vaší domácí čistírnou. Domácí čistička může fungovat nejen pro jeden rodinný dům, ale je schopna zajišťovat čištění odpadních vod až pro 35 lidí, což je bytový dům nebo na vsi polovina ulice. Můžete se tak domluvit se sousedy, kteří se také chystají stavět domy, a pořídit čistírnu odpadních vod pro několik bytových jednotek dohromady. Čistírny odpadních vod Ekona splňují veškeré požadované ekologické normy, pracují tak, že odpadní vodu vyčistí s vysokou účinností. Potěší vás jistě i minimální nároky na obsluhu i údržbu. Neváhejte a vsaďte i vy na ekologické čištění odpadních vod.