Na opravu střechy si pozvěte klempíře
Když se řekne klempíř, ne každý si vybaví, čím se takový řemeslník zabývá. Chceme vám nyní trochu přiblížit, kdo to je klempíř. Práce klempíře začíná a končí prací s plechy. Klempířské výrobky jsou díly z kovových plechů různého složení a povrchových úprav, které se požívají k oplechování střech, teras apod. Klempíři vyrábí, opravují a také instalují tyto výrobky.
Dřív to fungovalo tak, že klempíř se učil u mistra a jeho zkouškou zručnosti bylo zhotovit lampu nebo lucernu, aby prokázal, že je dostatečně zručný a dovede pracovat s plechy, jinak se do klempířského cechu dostat nemohl. Dnes už žádné cechy nejsou a klempířem se může stát každý, kdo má patřičné vzdělání. Klempíři byli potřeba vždy. Když lidé zjistili, že jim kolem komína zatéká, pozvali klempíře, aby komín oplechoval. Klempíři měli také dost práce s okapy a dalšími plechovými prvky, které střechy vyžadovaly, patřily k nim zábrany proti holubům, sněhu apod. Často se na komínech používaly také korouhvičky, které byly většinou z mědi. Při výrobě korouhvičky musely klempíři prokázat velkou zručnost. Jejich služeb bylo také třeba při pokrývání střech plechovou krytinou, kterou byla nejčastěji měď.
Co je tedy náplní práce klempíře?
Klempíř zhotovuje libovolné klempířské výrobky, jakými jsou střešní žlaby, háky, dílce plechových krytin, plechové parapety a střešní výlezy. Dále je třeba klempíře k oplechování zdí a nadezdívek, komínů, střešních oken, balkonů, střešních žlabů a plechových krytin. Dříve si klempíři museli všechny potřebné díly vyrobit sami ručně, v dnešní době už ale existuje spousta různých přístrojů, které klempířům výrazně usnadňují život. Za starých časů používaly nůžky na plech, klempířská kladívka a kovadlinky, dnes se již toto nářadí používá jen zřídka, kdy je potřeba vyrobit speciální díl. Klempíři se tedy dnes orientují i na pokládání plechových střešních krytin a následné oplechování komínu, střešních oken a přípravu a instalaci okapů. Klempířské práce jsou záslužné činnosti, které jsou stále potřeba, proto vybírejte služby skutečných profesionálů v oboru.
Jak vybrat správnou krytinu?
Jedním z rozhodujících faktorů je sklon střechy. Na střechu s větším sklonem se hodí pálené či betonové tašky, můžete samozřejmě použít také šindel nebo břidlici. Na střechy se sklonem menším než 20 stupňů nebo všude tam, kde je třeba použít na střechu lehkou krytinu, se používají plechové krytiny. V dnešní době máte na výběr z pozinkových plechů, titanzinku, rheinzinku, mědi, hliníku či barveného pozinku. Dříve se hojně využívala měď, v současné době však především kvůli vysoké ceně již tak běžná není. Naopak často na střechách můžeme vidět barvený pozink nebo titanzinek. Plechové krytiny mají velkou výhodu svou dlouhou životností a jsou zárukou funkčnosti a estetiky. Nevíte-li si rady s výběrem střešní krytiny a potřebujete rady od zkušených odborníků, obraťte se na firmu Střechy PEKR, která se zabývá klempířskými pracemi.